School and BASSC Staff

School and BASCC Staff

Principal: Julie Bourgeois, M.A. in Secondary Ed. w/concentration in Admin.
Assistant Principal: Sara Kulp, B.A. in Elementary Education
Adminsitrative Assitant & Medical Technician: Cheryl Foster
Administrative Assistant: Krista Boyd
Receptionist & Medical Technician: Gerri Barry
Nurse Supervisor: Jennifer Hunt, RN

P3A Teacher: Beth McClean, 90 Hr. Child Care Certification/Administrative Approval
P3A Assistant: Mary Heath
P3A Assistant: Katherine Foster
P4A Teacher  & Music K-3rd Grade: Susan Maack, M.Ed. In Elementary Education
P4A Assistant: Erin Hostetter
P4B Teacher: Valerie Berger, B.A. in Education
P4B Assistant: Melissa Riddle

K  Teacher: Melissa Bauer, B.S. in Education
K  Assistant: Stacy Grimes
1A Teacher: Beth Phillips, M.Ed. in Early Childhood
1B Teacher: Lisa McKnew, M.A. in Education
1A & 1B Assistant: Kim Brown
2A Teacher: Linda Williams, B.A. in Education
2B Teacher: Michelle Bowker, B.S. in Elementary Education
3A Teacher: Jenny DeMaio, M.Ed. in Education and Reading
3B Teacher: Dee Quasny, B.A. in Education
4A Teacher: Margo Sagi, M.A. in Education 
4A Assistant: Susan Lee
5A Teacher: Vicki DeLair, B.S. in Interdisiplinary Studies
5B Teacher Amanda Glover, B.S. in American Studies
6A Teacher & 7A Language Arts: Katie Isbister, M.Ed in School Counseling
6B Teacher & Math: Troy Bauer, B.S. in Education
7A Teacher  & Science: Cherice Scurry, B.S. in Physics
7B Teacher & Social Studies: Margaret Smith, B.S. In Elementary Education
8A Teacher & Math: Sara Kulp, B.A. in Elementary Education
8B Teacher & Language Arts: Annika Morthole, M.A. in Education
Language Arts (Grade 6), Kripa Kelly, B.S. in English                                            
Science (Grade 7), Spanish (K-8th): Jana Umberger, M.Ed. in Secondary Education

School Counselor: Katie Isbister, M.Ed. in School Counseling
School Counselor: Amelia Minnich, M.Ed. in School Counseling
Art (Grades K-2): Sarah Tuley, B.S. in Sociology, M.S., Additional Education Credits
Art (Grades 3-8): Linda Lonsbury, M.A. in Art Education
Music (Grades 4-5 & Band): Tedd Griepentrog, M.A. in Arts Admin.
Computer and STEM Instructor: Breinny Mosella, B.A. in Elementary Education with coursework in Computer Science, PLTW's Design & Modeling and Automation & Robotics
Computer and STEM Support Teacher: Jessica Kibec, A.A. in Nursing with coursework in PLTW's Design & Modeling and Automation & Robotics
Physical Education: (Grades K-8) Carol Timlin, Administrative Approval
Physical Education (Grades 6-8): Kensey Frank and Tara Sinchak
Media Center: Shelley Donnelly, B.S. in Family & Consumer Science
Chapel Accompanist: Cynthia Barlock, M.A. in Divinity with a Minor in Piano Performance
Hot Lunch Coordinator: Mary Herrin
Hot Lunch Assistant: Dena Handy
BASCC Director: Coral Shreve, A.A. in General Studies
BASCC Assistant Director: Angela Haynie
BASCC Assistant Director: Susan Giunta

St. Paul's Lutheran School
308 Oak Manor Drive
Glen Burnie, MD 21061
410-766-5790
410-766-9059